facebook
Logo firmy

Jak pozbyć się kamienia w łazience?

Porady » Jak pozbyć się kamienia w łazience?

Kamienny osad pojawiający się na armaturze w łazience to problem, z którym wielu z nas próbuje walczyć różnymi sposobami. Często sięgając po drogie, reklamowane w telewizji preparaty, które wcale nie muszą być skuteczniejsze niż domowe sposoby na usuwanie kamienia z łazienki.

Dlaczego kamień pojawia się w łazience?

To przede wszystkim zasługa twardej, wysoko zmineralizowanej w wapń wody. W połączeniu z mydłem i innymi detergentami, chlapiąca woda osadza się na armaturze i ceramice. Kiedy wilgość odparowuje, na powierzchni pozostają kamienne osady, najczęściej w kolorze białym. Z czasem kolor biały zmienia się na żółty i jest to spowodowane bakteriami, które zaczynają się na osadzie pojawiać, znajdując tam pożywkę. To ostatni dzwonek aby przystąpić do prac porządkowych, skutecznie pozbywając się osadu.

Sprawdzone domowe sposoby na kamień

Najskuteczniejsze preparaty do walki z kamieniem znajdziemy w każdym domu. To ocet spirytusowy, sok z cytryny lub kwasek cytronowy. Do usuwania powierzchownych, białych nalotów osadu wystarczający będzie roztwór octu z wodą, w proporcjach 2 do 3 (dwie części octu i 3 części wody). W tak przygotowanym płynie moczymy ściereczkę i zmywamy osady z armatury. Jeśli niektóre zanieczyszczenia są szczególnie uporczywe, należy w roztworze namoczyć papierowy ręcznik, a następnie na kilkanaście minut przykryć nim trudny do usunięcia kamień. Roztwór rozpuści zanieczyszczenia, ułatwiając ich usunięcie szmatką.

Kwasek cytrynowy do pomocy

Jeszcze trudniejsze do usunięcia osady kamienne, pojawiające się np. na dnie żeliwnej wanny, można usunąć z dodatkiem kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Należy zanieczyszczone miejsce zasypać obficie kwaskiem i pozostawić go na kilkanaście minut. Następnie przystępujemy do szorowania, wykorzystując gąbkę moczoną w roztworze octu i wody.

Należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskamy regularnie usuwając kamienny osad – kiedy jest go mało i tylko powierzchniowy. Wówczas nasza praca będzie krótsza i mniej męcząc niż pozostawienie kamienia na kilka miesięcy.