facebook
Logo firmy

Jak pozbyć się gumy do żucia z ubrań?

Porady » Jak pozbyć się gumy do żucia z ubrań?

Guma do żucia to przyjemność, której nie odmawia sobie wielu z nas. Niestety to co ma dbać o nasze zęby i  świeży oddech, często znajduje się nie w tych miejscach, w których powinno. Guma do żucia przyklejona do krzesła, fotel w autobusie lub stolika. Staje się prawdziwym koszmarem dla nas i naszych ubrań. Jak skutecznie pozbyć się gumy do życia przyklejonej do ubrania? Jak to zrobić minimalnym wysiłkiem i w sposób, który nie uszkodzi naszej odzieży?

Nie usuwaj gumy na świeżo

Najczęstszy błąd polega na usilnym zdrapywaniu gumy, która przykleiła się do ubrania lub co gorsza, została wbita pomiędzy włókna. Takie próby zawsze są skazane na niepowodzenie, a dodatkowo guma może zostać rozniesiona po większej powierzchni odzieży, doprowadzając do jeszcze większego zanieczyszczenia.

Zamrażarka skutecznym patentem na gumę

Z odsieczą przychodzi sprzęt AGD, który większość z nas posiada w swojej kuchni. Zamrażarka. Należy zdjąć ubranie i umieścić je w zamrażarce na kilka godzin. Składając ubranie w kostkę, należy zrobić to tak, aby guma do żucia była skierowana do góry i nie stykała się z pozostałą częścią materiału. Po kilku godzinach wyjmujemy ubranie z zamrażarki i przy pomocy tępego noża, stopniowo podważamy gumę, usuwając po kawałku z odzieży. Robimy to od razu po wyjęciu ubrania z zamrażarki, kiedy jeszcze guma jest twarda i mocno zmrożona. Wówczas nie klei się ani do noża, ani do palców, a tym bardziej do włókien ubrania.

Jak pozbyć się resztek śladów?

Jeśli guma została głęboko wklejona w odzież, mogą na ubraniu pozostać dodatkowe ślady, których nie usuniemy nożem. Co wówczas możemy zrobić? Należy sięgnąć po odplamiacz. Nasączamy nim białą, czystą szmatkę i przykładamy do miejsca, w którym są pozostałości gumy. Musimy odczekać kilka chwil, aby guma nasiąkła odplamiaczem i zmiękła. Następnie ubranie umieszczamy w pralce i pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta. Po wszystkim na ubraniu nie powinno być najmniejszych śladów po gumie do żucia.

Gumy do żucia można również usunąć, korzystając z żelazka i czarno białej gazety, tak jak się to robi w przypadku rozlanego wosku ze świecy.